Indonezja może poszczycić się wieloma zaletami: to kraj wspaniałej kultury i tradycji, atrakcyjnych kurortów turystycznych, pięknych wybrzeży, dziewiczych plaż, tajemniczych lasów i dżungli, niezwykłej przyrody, pysznej kuchni. To również liczne wyspy i te największe jak Bali czy Sumatra ale też mniejsze, nieodkryte, takie do których nie dotarł żaden podróżnik. Indonezja to jednak nie tylko wymienione atrakcje. Słynne są bowiem również indonezyjskie wulkany – na niektóre z nich można się wspinać a ze szczytów podziwiać niezwykłe widoki, których wspomnienie zostanie z nami na dłużej. Jednym z najpiękniejszych jest wulkan Ijen (3332 m n.p.m.) znajdujący się w prowincji Jawa Wschodnia. Znajdziemy tutaj krajobraz niemal nietknięty przez człowieka. W pobliżu czeka na nas do odkrycia przepiękny rezerwat dzikiej przyrody, urokliwe jezioro znad którego unoszą się opary siarki a także tajemniczy tragarze, którzy codziennie pokonują trudną trasę by zarobić na swoje utrzymanie.
Atrakcje w okolicy
W okolicy rezerwatu przyrody Ijen-Maelang-Raung znajdziemy przepiękne i malownicze rejony z olbrzymimi lasami tropikalnymi oraz plantacjami kawy, kakao i pieprzu. To zdecydowanie piękny oraz monumentalny widok. Bezpośrednio przed rezerwatem i szczytem wulkan Ijen znajdziemy wioskę Bondowoso, w której odbywają się słynne walki bawołów.
Do okolicznych atrakcji zaliczyć można również miasteczko Banyuwangi. Nie znajdziemy tu jednak wielu atrakcji czy miejsc rozrywki. Przy rynku ulokowane jest Muzeum Regionalne Blambanganu z interesującymi eksponatami, między innymi wciąż niezbadanym, tajemniczym posągiem z brązu. Na zachód od miasteczka znajduje się także miasto Kalibaru, mogące stanowić dobre miejsce na bazę wypadową. Po drodze znajdziemy również punkty widokowe na Raung, Argopuro i Semeru gdzie można zatrzymać się na krótki odpoczynek.
Tragarze siarki
Charakterystycznym i dość zdumiewającym widokiem, jaki z pewnością ujrzymy podczas wędrówki na wulkan Ijen będzie z pewnością widok tragarzy siarki. Można ich spotkać przede wszystkim przed południem. Mężczyźni parający się tą profesją odbywają trasę do krateru gdzie wykuwają siarkę i z powrotem a po drodze przechodzą przez punkt ważenia. Ich praca jest niezwykle ciężka ponieważ muszą przenosić wydobytą siarkę w dół, do Paltudingu. Tragarze zarabiają na swoje utrzymanie wykopując siarkę i przenosząc ją niżej. Ci najsilniejsi potrafią przenieść nawet 100 kilogramów tego surowca. Wielu turystów chętnie robi sobie pamiątkowe zdjęcia z tragarzami, należy jednak pamiętać, że w dobrym tonie leży wówczas obdarowanie tragarza drobnym upominkiem w postaci papierosów, owoców lub pieniędzy.