Jak spakować się w serce polskich gór? Co zabrać do Zakopanego latem?

Lato, czas wolny. Chciałoby się gdzieś wyrwać z miasta i odpocząć. Wybór pada na góry, a jak góry to Zakopane – stolica polskich gór. I tu pojawia się to jedno natrętne pytanie – co w ogóle ze sobą zabrać?

Co zabrać do Zakopanego latem, by wyjazd się udał?

Czy warto ubierać się jak na rewię mody, czy stawiać na wygodę? Czy krem z filtrem jest potrzebny w górach? I po co ta kurtka, skoro ma być 30 stopni?

Ubrania

Polskie góry, mimo że są niskie potrafią zaskoczyć niedoświadczonego turystę. Dlatego najważniejszych punktem przygotowań wycieczki powinno być pakowanie. W końcu na urlopie nie mamy zbytnio możliwości, aby podjechać do domu, bo czegoś zapomnieliśmy. Mamy to, co sobie spakowaliśmy.
Po pierwsze – ubrania. Jeśli wybieramy się do Zakopanego to oczywiste, że mamy w planach spacery. Nawet po mieście, nie musimy od razu iść na szlak. Dlatego najważniejsze aby wziąć sprawdzone buty i ubrania. Wygodne i mocne buty, a nie szpileczki. Jeśli chcemy chodzić po mieście, to mogą być baleriny, ale dobre buty sportowe też powinny się znaleźć w walizce. Oczywiście w bagażu nie może zabraknąć płaszcza przeciwdeszczowego i przynajmniej jednej bluzy i jednej lekkiej kurtki.
Po co one, skoro ma być ciepło? Bo pogoda w górach jest zmienna. Rano może być silny wiatr, w południe może być słońce, na wieczór może być deszcz, a w nocy spaść śnieg. Bywa tak i musimy być na to choć minimalnie przygotowani.

Słońce w górach

Następna ważna rzecz – czapka z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne. W górach też może przypiec słońce. Jak wiadomo, ma ono duży i szkodliwy wpływ na oczy, jeśli nie chronimy ich odpowiednio podczas najbardziej słonecznych dni. Porządne okulary przeciwsłoneczne będą na wagę złota. Tak samo czapka z daszkiem, która ochroni naszą głowę.
A skoro już mowa o słońcu i jego szkodliwym wpływie – to weź krem z filtrem. Nasza skóra również potrzebuje ochrony przed groźnym promieniowaniem UV. Tego nie unikniemy będąc w górach. Słońce może przypiec wszędzie, nie tylko na plaży.

Apteczka turysty

Co zabrać do Zakopanego latem, oprócz odpowiednich ubrań? Apteczkę. Upewnij się, że masz przy sobie choć kilka plastrów, bandaż elastyczny, leki przeciwbólowe i jeśli masz zamiar iść na szlak – folię życia. Te przedmioty ważną mało i nie zajmują nie wiadomo ile miejsca, ale ich znaczenie jest ogromne. Nigdy nie wiadomo, co może się stać.

Prąd na szlaku

Prąd. Dzisiaj jesteśmy od niego trochę uzależnieni, jednak na szlaku nie ma nigdzie gniazdka. Jeśli zacznie padać nam telefon z GPS-em w górach sytuacja może nie być zabawna. Warto mieć ze sobą wtedy powerbank, który podładuje nasz telefon. Taki powerbank może także zasilić niektóre latarki.
No właśnie – GPS, czy tradycyjna mapa i kompas? Cóż, konflikt trwa, ale jeśli zastanawiasz się co zabrać do Zakopanego latem, w momencie, gdy wiesz, że chcesz oprócz miasta zwiedzić szlaki górskie to spakuj mapę i kompas. Może ich nie użyjesz, ale jeśli chodzi o sprawę, czy zejdziesz ze szlaku, czy nie – to lepiej mieć alternatywę i móc zejść.

Podsumowując, co warto mieć w bagażu? Wygodne ubrania, w tym parę rzeczy na wypadek, gdyby było zimno. Środki do ochrony przed słońcem. Apteczkę z podstawowymi rzeczami. Powerbank i jeśli idziemy na szlak to mapę i kompas.