Zimowy urlop w Polsce czyli gdzie odpocząć zimą w Polsce?

Ferie, urlop w pracy, długi okres świąteczny… Za oknami biały buch, słońce blado oświetla ośnieżony świat, a my przy kalendarzu z kubkiem kawy myślimy. I myślimy. I wymyślić nie możemy.

No bo gdzie odpocząć zimą w Polsce, jeśli nie Zakopane?!

Są inne miejsca, do których można jechać zimą spędzić przyjemnie czas? Oczywiście, że tak.

Propozycja nr. 1 – Karpacz

Powszechnie uznaje się to za jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. Dlaczego przegrywa z Zakopanym? Tego nie wiadomo, ale wiadomo, że jeśli jesteś narciarzem, to właśnie znalazłeś raj. Śnieżka zapewnia dostatek emocji, jako naturalny stok narciarski.
Ale jeśli nie jesteś zainteresowany narciarstwem to nie skreślaj od razu tego miejsca. Oferuje znacznie więcej.
Narty zawsze możesz w zimie tutaj zamienić na następujące aktywności :

  • łyżwy
  • sanki
  • wygodne i ciepłe buty.

No i oczywiście istnieje kulig, bo w końcu są to góry. A jak góry to liczne szlaki turystyczne, które również można przechodzić zimną, ale z odpowiednim przygotowaniem. Godnym uwagi celem jest Samotnia nad Małym Stawem. Fani ciekawych miejsc z historią w tle mogą odwiedzić świątynie Wang, jedyny w Polsce skandynawski zabytek romański.
A co kiedy mamy weekend z dziećmi? W zimie także otwarty jest Western City, miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu. Wizyta tam, będzie miłą odskocznią dla całej rodziny.

Propozycja nr.2 – Puszcza Białowieska

To malownicze miejsce zyskuje nieodpartego uroku zimą. Zwłaszcza, jeśli uświadomimy sobie, że tereny Puszczy Białowieskiej to dzika przyroda pamiętająca nawet Władysława Jagiełłę! To jedna z nielicznych na terenie Europy zachowanych pierwotnych puszcz nieskażonych ludzką ręką! Czy może istnieć lepsze miejsce na regenerację?
Zaśnieżoną puszczę możemy przemierzać na kilka sposobów – samochodem terenowym, nartami biegowymi lub saniami. A jeśli pogoda zrobi psikusa i nie będzie śniegu – bryczki są dalej do dyspozycji.
Region ten sprzyja także biesiadom przy ogniku, nawet zimą. Wtedy regionalne specjały, muzyka i opowieści zyskują na charakterze. Czy to nie zupełnie tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie?
Wszyscy oczywiście, jadąc do Białowieży chcą spotkać króla tego terenu – żubra. Dzięki wizycie w Rezerwacie Pokazowym Żubrów będzie to jak najbardziej możliwe. Oprócz nich zobaczymy też wilki, jelenie, łosie, sarny i rysie – wszystkie niesamowite zwierzęta Puszczy.
Wciąż mało przyrody? To może wizyta w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym? Wśród śpiewu ptaków i porykiwania zwierząt, jakie tam usłyszymy poczujemy się jak w sercu puszczy, a czas nie wiadomo kiedy ucieknie.
Jeśli jednak chcemy zobaczyć perełkę architektury na naszej liście powinien znaleźć się Dworek Gubernatora. Pozostałość po pobycie cara Aleksandra II w kraju.

Propozycja nr.3 – Myślęcinek

To największy park miejski w Polsce. Istny Eden wszystkich narciarzy i fanów sanek. Stefanowy Stok jest oświetlony, posiada dwa wyciągi i dwie trasy zjazdowe. Ponad to dla dzieci są specjalne pontony do zjeżdżania i specjalnie wydzielony teren na sanki. Dobre warunki zapewnione przez armatki śnieżne. Jeśli zaś natura dopomoże tworzone są w okolicy trasy biegowe tuż obok stawów. Gwarantowane piękne widoki.
Myślęcińskie zoo jako nieliczne w Polsce posiada specjalizację krajową. To oznacza, że na obszarze 16 ha zobaczymy nasze, rodzime zwierzęta takie jak niedźwiedzie, wilki, rysie, żubry czy sokoły.
Zimą otwarty jest też Ogród Botaniczny. Można w nim zobaczyć ponad 430 gatunków dziko rosnących roślin i kolejnych 500 posadzonych w kolekcjach tematycznych. Warto zerknąć do alpinarium, gdzie zobaczymy rośliny typowo górskie.
Dla fanów jazdy konnej też coś jest. Ośrodek Rekreacji Konnej. Dzięki niemu można skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka bryczką, czy nauka jazdy konnej.

Zakopane to zimowa stolica Polski. Wiele z tym zrobić się nie da, bo to tytuł zasłużony. Jednak na pytanie, gdzie odpocząć zimą w Polsce, odpowiedź nie musi być tylko jedna.