Hej, ho, Hej ho – w góry by się poszło… Czyli co zabrać na wycieczkę w góry latem?

Lato. Urlop. Piękna pogoda. Część w takich warunkach stawia na polskie morze. Jednak duża grupa osób stawia na przeciwległy kraniec Polski i jedzie w góry. Zakopane, osypki, górskie łąki i klimat gór przyciągają rzesze turystów.

Nie każdy z nich jednak wie, co zabrać na wycieczkę w góry latem.

Sprawdźmy więc listę przydatnych rzeczy.

#1 Podstawa – obuwie.

Wygodne, mocne buty. To podstawa, jeśli mamy zamiar iść na szlak. Masywne, sięgające za kostkę buty są klasycznymi butami do chodzenia po szlakach. Świetnie chronią stopę przez urazami i zapewniają wygodę chodzenia po nierównym szlaku. Na lato istnieją także lżejsze wersje tego obuwia np. niskie buty trekkingowe.
Ogólnie zwrot „buty górskie” jest bardzo dobrze znany w każdym sklepie sportowym i ekspedienci na pewno dobiorą odpowiedni but.

#2 W co się spakować???

Plecak trekkingowy, do wycieczek w góry. Jest jedną z podstawowych rzeczy, bo w końcu w coś musimy te wszystkie rzeczy wpakować. Przy wyborze takiego plecaka, będzie dla nas ważne ile może on zmieścić – tzw. litraż – i jak wygodnie będzie w nim nam chodzić.
Odnośnie wygody sprawę bardzo prostu załatwi pas biodrowy. Model plecaka z takim gadżetem pozwoli nam odciążyć ramiona i poprawić nasz komfort.
A co do litrażu – nie wolno przesadzać z ilością rzeczy, które bierzemy. Jeśli napchamy zbyt dużo niepotrzebnych nam rzeczy, będziemy musieli je dźwigać. To nie sprawi, że wycieczka będzie przyjemniejsza. Najbardziej polecanym przez profesjonalistów jest około 20-30 litrów pojemności. Taki plecak powinien pomieścić wszystko to, czego będziemy potrzebować.

#3 Podwieczorek w górach

Absolutną podstawą dla górskich wędrówek jest prowiant i woda. Podczas każdego wysiłku musimy systematycznie uzupełniać wodę w organizmie, zwłaszcza latem, kiedy jest ciepło. W końcu pot, który schładza naszą skórę, jest z wody. Mało tego – wszystkie procesy w naszym ciele, zachodzą dzięki wodzie. Nie można więc o niej zapomnieć.
Przekąski też są ważne. Musimy też uzupełniać kalorie w ciągu dnia. Suszone mięso, batony energetyczne, czy nawet pożywne kanapki. Byle naszym prowiantem nie były ciasta czekoladowe i cukierki.

#4 Nie wszystkiego da się uniknąć…

Góry są nieprzewidywalne. Dlatego warto być dobrze przygotowanym. Apteczka z podstawowymi środkami takimi jak bandaże, nożyczki, plastry czy leki przeciwbólowe albo koc termiczny – popularna folia życia – wystarczą na szlaku. Są to najpotrzebniejsze rzeczy, których na pewno będziemy potrzebować w górach, jeśli coś się stanie.

#5 Pogoda jak kobieta – bywa zmienna

Co łączy polskie morze i polskie góry? Niezwykle zmienna pogoda. Tyle, że w górach nie dość, że zmienia się wraz z przebiegiem dnia, to jeszcze z wysokością. Warto pamiętać, że mniej więcej, co sto metrów temperatura spada o 0,6 stopnia. Niby mało, ale jednak, kiedy zawieje wiatr, a my weźmiemy pod uwagę, że np. Giewont ma w jednym miejscu 600 metrów wysokości względnej. Daje nam to ochłodzenie około 3,6 stopnia nie licząc możliwego wiatru. To już odczuwalna zmiana.
Dlatego idąc w góry zawsze trzeba wziąć ze sobą nieprzemakalną kurtkę. Nawet w lecie powinna ona zapewniać nam ochronę termalną, jednak nie przesadzajmy. Nie może być to gruba kurtka zimowa. Lekka kurtka, z oddychającego materiału powinna wystarczyć na letnie wycieczki w góry.

Lista podstawowych rzeczy, co zabrać na wycieczkę w góry latem wygląda mniej więcej tak. Idąc za tymi wskazówkami, twoja podróż po górach powinna stać się przyjemniejsza. Powodzenia na szlaku.