BMI dziewczynki, trochę po innemu.

Kiedy chcesz wiedzieć ile ważą twoje koleżanki, to czy najczęściej nie wypytujesz ich o to, albo nie zakładasz im przez ramię, kiedy stają na wadze? Ale co, jeśli żaden z tych sposobów nie działa? Skąd masz wiedzieć ile ważą twoje rówieśniczki i czy jesteś podobna do nich? Jeżeli masz taki problem, to najprostszym sposobem będzie skorzystanie z pewnego rodzaju wykresu, jakim jest siatka centylowa dziewczynki.
Taka siatka jest podobna do wykresu BMI, skonstruowana specjalnie dla dzieci. Ponieważ dorastający chłopacy i dziewczyny różnią się w zależności od wieku, ich wykresy także będą się różniły. Są dlatego zapisane osobno. Żeby skorzystać z któregokolwiek z nich, każdy nastolatek musi znać swój wiek, wagę oraz własne BMI.

 

Pytanie powstaje: dlaczego musimy tyle kombinować, skoro wystarczy obliczyć tylko BMI? A no właśnie, bo nie wystarczy. Mimo tego, że robi się to tak samo, jak u osób dorosłych, odczytywanie go wygląda trochę inaczej.
Do stworzenia takiej siatki centylowej, wykorzystuje się dane jakiejś populacji i tworzy ją na ich podstawie. Możesz dlatego zobaczyć wyniki innych rówieśników twojej płci. Może to nie to samo, co twoje koleżanki z klasy, ale zawsze coś!
Masz już skonstruowaną siatkę, wiesz do czego służy i jak z niej korzystać. Zobacz więc teraz, jaki będzie twój własny wynik!