Jak zaplanować wakacje, by wrócić całym i zdrowym?

Zdrowie jest najważniejsze – ta prawda obowiązuje nas również podczas urlopu. Czy to plażowanie, wyjazd na narty, czy aktywna wycieczka objazdowa, przede wszystkim pomyślmy o kwestiach zdrowia i bezpieczeństwa. A co najlepiej zrobić, żeby mieć beztroskie, bezproblemowe wakacje i spokojny wypoczynek? Odpowiednio się przygotować i zabezpieczyć na czas podróży.

Ubezpieczenie i zdrowie w podróży

Nikt nie lubi wydawać ciężko zarobionych pieniędzy i nie otrzymywać nic w zamian. Trochę tak jest z ubezpieczeniem podróżnym, bo płacąc składkę, fizycznie nic nie dostajemy. Jednak tylko do czasu, aż nie przydarzy się choroba czy wypadek. Koszt ubezpieczenia turystycznego to kilka do kilkunastu złotych za dobę. W tej cenie otrzymujemy: pokrycie kosztów leczenia i transportu do Polski, ubezpieczenie NNW i bagażu, często również OC czy dodatkowe ubezpieczenie od kradzieży w naszym pustym domu. Bez wykupionej polisy, sami musimy za to wszystko zapłacić. Za bezpieczne i bezproblemowe wakacje warto chyba dorzucić łącznie te kilkaset złotych. Ponadto, zwłaszcza jadąc w egzotyczne miejsce, dobrze jest się zaszczepić. U lekarza medycyny podróżnej, dowiemy się jakie choroby zagrażają w danym rejonie świata. Ponadto, szczepionka jest wymagana przez niektóre kraje, głównie chodzi tu o Afrykę. Mając taki własny pakiet polisa plus szczepienia, jesteśmy już maksymalne zabezpieczeni na czas naszej podróży.

Czy warto kupować ubezpieczenie na wyjazd?

Na podróż po krajach UE i EFTA, każdy ubezpieczony w NFZ, powinien wyrobić sobie kartę EKUZ. Jest to darmowa usługa, pozwalająca na leczenie w dowolnym innym państwie zrzeszonym w UE lub EFTA, jednak na zasadach tam obowiązujących. Oznacza to, że np. w Norwegii za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacimy, po przeliczeniu, około 65 złotych, dodatkowo będziemy obciążeni kosztami materiałów medycznych – bandaży, nici chirurgicznych, itp. Ponadto, darmowa jest tylko opieka medyczna niezbędna i nieplanowana. Dlatego, chcąc mieć całkowicie bezproblemowe wakacje, które w razie wypadku, nie wygenerują niespodziewanych kosztów, karta EKUZ raczej nie jest rozwiązaniem. Łatwo przekalkulować, że ubezpieczenie podróżne to jednak wygodna i wcale nie tak kosztowna opcja. Oczywiście zwróćmy uwagę na zakres polisy, bo poszczególne oferty różnią się ceną oraz sumami ubezpieczeń. Nie wszystkie obejmują leczenie stomatologiczne, a ból zęba w podróży akurat może się przytrafić. W przypadku aktywnych wakacji, może będzie trzeba zapłacić większą składkę za pakiet sportowy? Wybierzmy ofertę, która nam odpowiada i ruszajmy na upragnione wakacje!