Przygotowanie do śniegowych szaleństw

Koniec roku, a z nim białe święta, następnie styczeń – czas ferii szkolnych i urlopów, najlepiej na stoku narciarskim. Wiele osób chciałoby tak spędzić zimę. Dla niektórych góry są nowym miejscem i chcą je zobaczyć w białej porze roku. Należy wiedzieć, jak się przygotować na owocne spędzanie czasu w górach, nie narażając się na niebezpieczeństwo. Dobierzmy zatem swoje wyposażenie do formy wypoczynku.

Aktywności w zimie

Ujemne temperatury sprzyjają sportom takim jak łyżwiarstwo, narciarstwo oraz dowolne zjazdy śnieżne. Pierwsze z nich można trenować nawet w centrum miasta, ale na pozostałe aktywności zazwyczaj decydujemy się na wyjazd na stok narciarki. Nordic walking ze śniegiem pod stopami jest niezwykle popularny w ostatnich latach. Nie wspominając o sprzęcie specjalistycznym, właściwym dla danych dziedzin sportu, musimy mieć na uwadze to, co na siebie założyć. Rozważmy jak ubrać się w góry zimą w zależności od sposobu wypoczynku.

Mróz a sport, co założyć?

Podczas zimowej aury znane jest powiedzenie by „ubierać się na cebulę”. Jest ono jak najbardziej trafne, dzięki temu sposobowi tworzymy pancerz cieplny z ubrań, chroniący nas przed minusem na zewnątrz. Łatwo dostosować cyrkulacje ciepła poprzez ilość tych warstw. Rozpoczynając analizę aktywności rozpatrzmy spacer po Krupówkach, kiedy wystarczy nam sweter i klasyczny kożuch, bądź kurtka puchowa chroniąca przez mrozem. Warto zapamiętać, że czapki, szaliki, kominy i rękawiczki stanowią podstawową ochronę głowy i dłoni oraz będą odpowiednie do każdego typu wypoczynku w górach.

Mało wymagającym pod względem wyspecjalizowania rodzaju stroju jest także wyjście na lodowisko jaki i spacery nie tylko w Zakopanem.

Gdy bierzemy pod uwagę sporty wymienione wcześniej, żeby zwiększyć komfort trenowania narciarstwa, czy zdobywania zimowych szlaków konieczne jest, by wyposażyć się w odzież termiczną, która jest stworzona, by zakładać ją w warstwowym typie stroju. Zapewnia ona wygodę noszenia, co jest ważne, na przykład podczas slalomów na nartach, gdzie używamy całego ciała. Kurtki czy spodnie w typie sotfshell tworzą ochroną warstwę wierzchnią przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak otarcia o gałęzie. Buty, gdy rodzaj sportu nie ogranicza ich wyboru, wybierajmy ze sztywną podeszwą, która umożliwia doposażenie nas w raki do wspinaczek.

Decydując się na zakup ubrań na śniegowe wariacje warto mieć ich kilka wersji, ponieważ wystarczą na lata oraz będziemy mieć możliwość dowolnego ich zestawiania ze sobą. Warto odwiedzić sklepy z taką odzieżą. Zapoznamy się tam i przymierzymy odpowiednie typy, a może nawet dokupimy potrzebny sprzęt do zimowych sportów. Wybierając ciepłe i wygodne ubrania zyskamy większą satysfakcję z wyjazdu w góry i aktywnie odpoczniemy.