Odmiany papug

Ludzie chętnie trzymają w swoich domach zwierzaki. Jednym z popularnych pupili są papugi.

Papugi odmiany

Do małych papug domowych należą papużki nierozłączki i papużki faliste. Średnie okazy to żako, lorysa górska, papuga barabanda natomiast do dużych papug zaliczam się ara i kakadu żółtoczuba.

Małe papużki

Małe papużki są stosunkowo mniej wymagające w hodowli niż duże, a jednocześnie są bardzo ładnymi ptakami.
Papużki faliste potrafią w pewnym stopniu naśladować mowę ludzką. Chociaż są małe, potrzebują sporej klatki, ponieważ lubią się ruszać. Powinny też codziennie być wypuszczane, by chociaż przez chwilę swobodnie polatać.
Podobne potrzeby mają papużki nierozłączki. Oba te gatunki lubią ruch i towarzystwo.

Papużki nierozłączki

Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ ptaszki te źle znoszą samotność, z tego powodu w klatce muszą być dwie. W hodowlach występują papużki rudogłowe, czarnogłowe i papużki czerwonoczelne. Szybko adaptują się do nowego otoczenia. Zaprzyjaźnią się z większymi od siebie papugami, jednak w stosunku do mniejszych mogą wykazywać wrogość i zaciekle bronić swojego terytorium.

Gadające papugi

Papuga jest w stanie nauczyć się nawet kilkaset słów i powtarzać całe zdania. Z tego powodu papugi takie jak ara, żaku, kakadu czy amazonka cieszą się sporym zainteresowaniem. W niewoli ptaki te mogą żyć nawet 50 lat, są drogie i wymagające w utrzymaniu.

Papuga ara

Papuga ara jest pięknym ptakiem, którego zna większość z nas. Kolorowa papuga z długim dziobem i uważnym spojrzeniem zwraca na siebie uwagę. Do minusów z pewnością można zaliczyć cenę, ponieważ najtańsze okazy kosztują kilka tysięcy złotych, a to dopiero początek wydatków związanych z ptakiem. Lubią towarzystwo zarówno ludzi jak i innych ptaków i są dość hałaśliwe. Mogą być za to wiernym towarzyszem przez większość życia, ponieważ długo żyją i przywiązują się do swoich opiekunów.

Papuga żako

Żako pochodzi z Afryki. Dorosłe osobniki mogą mieć nawet 33 cm długości. Żako liberyjskie ciało ma pokryte jasnoszarymi piórkami, natomiast żako kongijskie charakteryzuje się jasnożółtymi tęczówkami oczy i białą obwódką dookoła oczu.