Wczasy w górach

Planowanie wczasów w górach nie jest tak proste jakby mogło się to wydawać na pierwszy rzut oka. Aby doskonale zaplanować taki wyjazd i nie martwić się podczas podróży trzeba zaplanować kilka kwestii. Po pierwsze musimy określić dokładną trasę naszej wędrówki. Oczywiste jest że Polskie góry nie kończą

się tylko i wyłącznie na Tatrach, musimy zaplanować jakie będziemy zwiedzać pasmo górskie, jakie będą nasze punkty docelowe, w których etapach podróży będą schroniska, gdzie będziemy mogli się schronić podczas złej pogody, która swoją drogą jest bardzo nieprzewidywalna w Polskich górach.
Dlatego lepiej jest monitorować pogodę na bieżąco, nawet podczas podróży. Najlepiej wziąć ze sobą wszystkie niezbędne ubrania do wszelakiej pogody.

Począwszy od wygodnych i nieprzemakalnych butów, kończąc na ciepłych rękawiczkach i grubej kurtce. W górach trzeba być gotowym na wszystko, na upał jak i również na silny wiatr z deszczem. Drugą ważna kwestią jest to czym się tam dostaniemy, gdy dysponujemy własnym samochodem na pewno podróż będzie bardziej komfortowa, będziemy mogli modyfikować trasę wycieczki według własnego uznania. Jeżeli natomiast będziemy podróżować transportem publicznym, musimy się dostosować do sztywnych godzin jazdy i pewnych uniedogodnień. Warto również dużo wcześniej zorganizować sobie miejsce do spania w tym wypadku prawdopodobnie będzie to hotel. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Ważne jest aby nieustannie monitorować czas aby przed zmrokiem wrócić bezpiecznie do hotelu i nie zostawać w zimną noc w górach, jak i również monitorować swoją pozycję na trasie, co ułatwi sprawną reakcję podejmowania działań w chwili gdy zdarzy się coś niespodziewanego. Należy zachowywać szczególną ostrożność, nie spieszyć się gdy nie jest to konieczne, mieć przy sobie telefon lub sprzęt do komunikacji. Przestrzegać określonych zasad na szlakach górskich. W razie konieczności przerwać dalszą wędrówkę i zawrócić. W ostateczności, gdy będzie tego wymagać sytuacja należy zawiadomić odpowiednie służby.