W Polsce na urlop to tylko góry i morze… No nie.

Ile ludzi tyle sposobów na spędzenie wolnego czasu. Jednak lista miejsc, do których chcemy się udać jest zazwyczaj mało urozmaicona – albo góry, albo morze, albo Mazury.

A przecież są inne miejsca na wypoczynek w Polsce. Jakie?

Jura Krakowsko-Częstochowska

To wyśmienite miejsce na letni wypoczynek. Jest to jeden z najbardziej malowniczych regionów naszego kraju, który na pewno urzeknie cię wieloma atrakcjami, cudnymi widokami i ilością możliwości w jaki sposób może tu spędzić czas.
Jeśli lubisz spacerować i podziwiać piękno natury, będąc na wakacjach w regionie Jury Krakowsko-Częstochowskiej skieruj swe kroki ku Ojcowskiemu Parku Narodowego. Znajdują się tam niepowtarzalne widoki, jedyna w swoim rodzaju flora i fauna, oraz niesamowite formacje skalne. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest słynna Maczuga Herkulesa. Warto ją zobaczyć i zrobić sobie przy niej zdjęcie, lub zabawić się perspektywą i „spróbować ją unieść” na fotografii.
Cała Dolina Prądnika w sumie jest spektakularną atrakcją turystyczną. Zajmuje około 2146 ha powierzchni i w większości są to tereny niezabudowane. Miłośnicy spacerów po terenach zielonych powinni być zadowoleni.
Poszukiwacze historii również. Do nielicznych zabudowań doliny należy renesansowy Zamek w Pieskowej Skale. Obecnie znajduje się w nim muzeum, ale kiedyś bywał on planem zdjęciowym takich produkcji jak „Janosik”, „Ogniem i Mieczem”.
A jeśli kogoś wciągnie zwiedzanie cudownych, klimatycznych zamków i lubi jazdę na rowerze to godna polecenia jest najsłynniejsza trasa turystyczna w Polsce – Szlak Orlich Gniazd. Jest to szlak pośród jurajskich zamków obronnych łączący Kraków i Częstochowę. Taką wyprawę warto więc bardzo dobrze zaplanować, bo to 163 kilometry, ale jest to warte.
Choć jest też opcja po prostu zwiedzenia części szlaku odcinkami, podziwiając wybrane zamki.
Coś dla siebie znajdą także fani wspinaczek. Jest i coś dla początkujących jak i bardziej zaprawionych osób. Jeśli zaś chcemy całkowicie zacząć przygodę z tym sportem możemy skorzystać z pomocy którejś z miejscowych szkół.

Bory Tucholskie

Oprócz regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej są również inne miejsca na wypoczynek w Polsce warte uwagi, a które są raczej mało popularne jako kierunek turystyczny. Jako przykład mogą posłużyć Bory Tucholskie. To jeden z regionów na północy kraju. To też największy w Polsce kompleks borów – a czego innego – sosnowych i tereny Narodowego Parku o tej samej nazwie.
To chyba wystarcza, aby potwierdzić, że spacery w celu podziwiania natury są warte wycieczki w tamte strony. Zwłaszcza, że niektóre gatunki np. głuszce, czy czaple siwą trudno spotkać w innych rejonach kraju. Na chętnych poznawania przyrody turystów czekają oznakowane trasy piesze, ścieżki dydaktyczne w parku.
Ale, ale! Bory to nie tylko ląd. Innym skarbem tych okolic są czyste jeziora i rzeki. Brda na przykład jest bardzo lubiana przez kajakarzy nawet początkujących. Spływ nią nie jest trudny, a widoki jakie się doświadczy po drodze są niezapomniane.
Jeśli znajdzie się jeszcze jakiś czas to czas na zwiedzanie. Bo Bory to nie tylko wspaniała natura. Region może poszczycić się również atrakcjami dla wszystkich, którzy lubią poznawać urokliwe miejsca z historią.
Takim miejscem na pewno będą Chojnice – zabytkowa miejscowość z piękną zabudową Starego Miasta. Charakterystycznym punktem jest Brama Człuchowska, pozostałość średniowiecznych zabudowań. Niesamowite wrażenie robi też kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela, prawie 700 letni budynek w nadwiślańskim gotyku. Coś wspaniałego.

Miejsca na wypoczynek w Polsce nie ograniczają się tylko do morza i gór. Nasz kraj obfituje w niespodzianki i tajemnicze miejsca, które warte są zwiedzania. Wystarczy tylko troszkę się zagłębić.