Źródła termalne znane są także jako źródła ciepłe, źródła gorące czy cieplice. Zgodnie z klasyfikacją hydrogeologiczną źródło zyskuje miano termalnego, gdy wypływa z niego woda termalna, której temperatura wyższa jest o co najmniej 5 °C od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze geograficznym.
Zgodnie z klasyfikacją balneologiczną woda termalna ma mieć po prostu temperaturę wyższą niż niż 20 °C. Szczególnym rodzajem gorących źródeł są gejzery, które w dosyć gwałtowny sposób wyrzucają z siebie słup wody i pary wodnej o temperaturze wrzenia. Sztuczne odwierty czy też ujęcia wód termalnych określa się mianem termy. Pod tym pojęciem w starożytnym Rzymie znajdował się kompleks publicznych łaźni, dostępnych dla wszystkich darmowo, w określonych godzinach. Baseny oraz sale, w których ludzie wypoczywali ogrzewane były gorącym powietrzem rozprowadzanym w przestrzeni pod podłogą. Obecnie termy do zwykle luksusowe ośrodki wypoczynkowe, bardzo chętnie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i osoby pragnące odpocząć od miejskiego zgiełku, zrelaksować się, nabrać sił.
Termy Czechy blisko granicy
Źródła termalne znajdują się także na terenie Czech, w tym także niedaleko polskiej granicy – np.w Libercu, Losinach czy Jeseniku. Ze względu na niewielką odległość do Polski i przystępne ceny są to miejsca bardzo chętnie odwiedzane przez naszych rodaków. Warto wziąć z nich przykład i wizytę w termach potraktować jako wztęp do czeskich wojaży – bo państwo to ma do zaoferowania naprawdę wiele.